وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 1 تير 1394 ساعت 12:16   |   کد مطلب: 14932
	روزه اولی هایی به رنگ احساس / فرشته های کوچک ضیافت الهی از دل مشغولی هایشان می گویند
وقتی دستان کوچکشان را برای دعا خواندن در سر سفره افطار بالا می برند آرامشی وصف نشدنی را با تمام وجود احساس می کنند، اولین بار است این احساس را دارند.

به گزارش نافع،  یک روز با خدا بودن، یک روز خود خود خود بودن، حس قشنگی که اراده برای انجامش اولین حرف را می زند، روزه اولی هایی کوچک با قلب های بزرگ...

تازه واردان کوچکی که شاید تاب و تحمل گرسنگی و تشنگی در این هوای گرم و روزهای طولانی برایشان سخت باشد اما همه آنها در یک حرف، مشترک هستند، روزه... شیرین ترین تکلیف الهی است.

 

به بهانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان خبرنگار زنگ اول به جمع تعدادی از روزه اولی ها رفته و از آنها درباره حال و هوای این روزهای سراسر معنوی گزارشی را تهیه کرده که در ادامه می آید.

مهتاب صارمی اولین روزه اولی است که به همراه مادرش به مسجد آمده است، از او درباره حال و هوای روزه گرفتن می پرسم، با زبانی شیرین می گوید: درست است که برای اولین بار است که روزه می گیرم اما انگار سال هاست با این حس آشنا هستم
او با لبخندی ادامه می دهد: خیلی وقت است که منتظر این روزها هستم، از وقتی روزه می گیرم، احساس آرامش و آسودگی دارم که با هیچ چیزی عوضش نمی کنم.
مهتاب روزهای بلند و گرما را بهترین آزمایش می داند و می گوید: اتفاقا خوشحال هستم اولین روزه من در این فصل است، گرما، تشنگی و گرسنگی را احساس نمی کنم اما نزدیکی به خدا را با تمام وجود حس می کنم.

 

فاطمه همتیان هم که با شوق زیادی چادر نمازش را در سرش جا به جا می کند و با با وسواس خاصی مراقب است تاری از موهایش بیرون نباشد، اولین سال است روزه گرفتن را تجربه می کند، از او از سختی های این روزها می پرسم، می گوید: باور کنید اصلا سخت نیست، واقعا حس قشنگی دارم، از اینکه من هم به همراه مادر و پدر و برادرم روزه می گیرم خیلی خوشحال هستم.
او ادامه می دهد: هر روز صبح به همراه مادرم به کلاس قرآن که در مسجد برگزار می شود می آیم و نماز ظهر را هم اینجا می خوانم و می خواهم اگر خدا بخواهد تا آخر ماه رمضان این برنامه را دنبال کنم.
فاطمه، سفره افطاری را زیباترین سفره در طول سال می داند و می گوید: وقتی نزدیک اذان مغرب می شود به همراه مادرم سفره افطار را آماده می کنم و به نظرم زیباترین سفره دنیا است.
او از آرزوهایش می گوید: از خدای بزرگ می خواهم که فرج حضرت مهدی(عج) نزدیک شود و اینکه بنده خوبی باشم و هیچ وقت نمازم قضا نشود.

 

آرزوهای فاطمه در صدای اذان گم می شود، با او همراه شده و نمازم را می خوانم، پس از خواندن نماز از مسجد بیرون می آیم با هماهنگی قبلی وارد جامعة القرآنی می شوم با آدم هایی از جنس نور، از جنس زلالی باران، دانش آموزانی که برای اولین بار است روزه گرفتن را تجربه می کنند.

 

محدثه فرحبخش با شیطنت خاصی نگاهم می کند، به سراغش می روم، در ابتدا مایل به صحبت نیست، اما وقتی رغبت دیگر دوستانش را برای مصاحبه می بیند، می گوید: ماه رمضان ماه قشنگی است، در این ماه همه چیز زیباست، قلب ها هم پاک هسند و همه ما سعی داریم حتی کوچک ترین اشتباهی هم نکنیم.

او ادامه می دهد: برای اولین سال است که روزه می گیرم، البته سال های قبل روزه کله گنجشکی می گرفتم امل الان حس خوبی دارم که به سن تکلیف رسیده ام و همراه پدر و مادرم روزه می گیرم.

محدثه که از سنین کودکی در جامعة القرآن حضور داشته از حال و هوای آنجا می گوید: قرآن خواندن را دوست دارم به خصوص در این ماه، وقتی قرآن می خوانم احساس آرامش می کنم.

او با لبخندی به مربی اش نگاه می کند و ادامه می دهد: از راضیه جان هم که به ما قرآن آموزش می دهد تشکر می کنم.

محدثه صحبتی هم با همسن و سالان خود دارد، او می گوید: از همه دوستانم می خواهم که روزه گرفتن آنها تنها خوردن  و نخوردن نباشد بلکه سعی کنند این ماه مبارک در اخلاق و رفتار آنها اثرگذار باشد، دروغ نگوییم، غیبت نکنیم و به همدیگر کمک کنیم.

 

شیوا زمانیان هم یکی دیگر از روزه اولی هایی است که با او هم صحبت می شوم، از او که قرآن در دست دارد می خواهم آیاتی از قرآن را بخواند، با صدای خوشی آیاتی از سوره بقره را می خواند و وقتی تمام می شود، با ملایمت می گوید: یکی از آرزوهایم این است که قاری قرآن بشوم.

او از روزه گرفتن و حضو مستمرش در کلاس های قرآنی می گوید: از دو سال قبل، تابستان ها برای کلاس های قرآنی به اینجا می آمدم اما الان سعی می کنم در هفته سه بار اینجا باشم.

شیوا که به قول خودش نمازش را سر وقت به جا می آورد، می گوید: نماز خواندن واقعا شیرین و دلچسب است، اینکه با خدای خودم راز و نیاز می کنم و یواشکی از آرزوهایم برای خدا می گویم لذت می برم.

او درباره حس و حال خود درباره اولین روزه گرفتن می گوید: واقعا عالی است با اینکه یک مقدار سحری به سختی بلند می شوم اما به این باور رسیدم که روزه گرفتن، علاوه بر سلامت جسم، اعتماد به نفس انسان در توانستن و انجام کارها را هم افزایش می دهد.

 

سوده ضیایی هم با اینکه روزه اولی نیست در بحث ما شرکت می کند و در ادامه صحبتای دوستش می گوید: وقتی خیلی از بایدها و نبایدهای تعیین شده را بر خود تکلیف می دانی و انجام می دهی، می توانی در کارهای روزمره هم با همان قوت تلاش کنی تا به اهدافت برسی.

او می گوید: در ماه مبارک رمضان به ویژه شب های قدر است که دعاها مستجاب می شود و ما باید از ابتدای این ماه مبارک خود را برای نیایش خالصانه به امید قبولی در پیشگاه الهی در این شب ها آماده  کنیم .

منبع:زنگ اول

انتهای پیام

دیدگاه شما