وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 21 بهمن 1393 ساعت 20:12   |   کد مطلب: 12819
سی ام بهمن ماه انجام می شود:
«زنی از تبار الوند» مهمان همدانی‌ها
«زنی از تبار الوند» مهمان همدانی‌ها
حوزه هنری استان همدان با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی استان، نشست نقد کتاب «زنی از تبار الوند» را برگزار می‌کند.

به گزارش نافع، کتاب «زنی از تبار الوند» روایت مجاهدت و صبر بانوی همدانی مرضیه حدیدچی (طاهره دباغ) در دوران مبارزات انقلاب اسلامی و به قلم مونا اسکندری است که در نشستی با مشارکت حوزه هنری استان و نهاد کتابخانه‌های عمومی 30 بهمن ماه با حضور نویسنده کتاب و جمعی از علاقمندان، توسط علیرضا اکبری نقد و بررسی می‌شود.

مونا اسکندری در گفتگویی اظهار داشت: در کتاب «زنی از تبار الوند» که بصورت خلاصه درباره زندگی طاهره دباغ نوشته‌ام درباره کودکی وی نوشته شده اما دوست داشتم به بخش خانواده نیز بیشتر بپردازم که مجال نشد اما امیدوارم در کتابی که قرار است از زبان همسر خانم دباغ نوشته شود این آرزو برآورده‌ شود.

این فعال کانون داستان پیشرفته حوزه هنری استان همدان ادامه داد: خانم دباغ در عصر خودش بی‌همتاست؛ خانم‌های زیادی فعالیت سیاسی داشتند اما حضرت امام خانم دباغ را برای حضور در هیات ابلاغ پیام انتخاب کردند، وی را فرمانده سپاه غرب کشور کردند آن هم با کومله و دمکرات و مرزهایی که مورد هجوم بیگانه بود و جمله حضرت امام درباره ایشان چقدر زیباست که ما زنی مثل خانم دباغ می‌خواهیم که مثل شیر می‌غرد و مردها را ساماندهی می‌کند و حالا پشت سر این خانم حتما مردی هست که وی را حمایت می‌کند.

مونا اسکندری افزود: نخستین کسی که خانم دباغ را وارد کارهای سیاسی می‌کند همسرشان است؛ نخستین اعلامیه‌ها را به خانه می‌آورد، وی را به آیت‌ا.. سعیدی و... معرفی می‌کند؛ تمام قدم‌های اولیه را آقای دباغ برمی‌دارد.

نویسنده کتاب «زنی از تبار الوند» گفت: مرضیه حدیدچی(دباغ) از نظر عموم مردم، اغلب بانویی با روحیه مردانه شناخته شده بود که نسبت به همسرش و فرزندانش بی‌توجه و بی‌محبت بود. با نگارش این اثر کوشیدم ثابت کنم که وی برخلاف این دیدگاه عمومی، از روحیه‌ زنانه برخوردار بود و همزمان با ایفای نقش همسری و مادری به نحو احسن، به تاسی و پیروی از امام خمینی (ره) راه انقلاب را در پیش گرفت و در این مسیر شکنجه‌های بسیاری را متحمل شد.

وی با بیان این‌که کتاب «زنی از تبار الوند» 28 آبان در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه سراسری كتاب همدان با حضور حدیدچی(دباغ) رونمایی ‌شد، گفت: پیش از این، محسن کاظمی کتاب جامعی از زندگی حدیدچی(دباغ) ارایه کرده بود. بنده کتاب «زنی از تبار الوند» را به سفارش دفتر امور بانوان استانداری همدان به نگارش درآورده‌ام اما این اثر به صورت خلاصه ارائه شده است؛ چرا که هدفم ارایه متنی روان و ساده از مجموعه زندگی و فعالیت‌های این مبارز انقلابی و در نهایت ترغیب مخاطبان به مطالعه این فعالیت‌ها بود.

اسکندری در پایان با اشاره به جزئی‌نگر بودن خانم‌ها افزود: این مساله باعث می‌شود خانم‌ها در خاطره‌نویسی موفق‌تر باشند و نخواهندگذاشت هیچ نقطه تاریکی در خاطره باقی بماند و اصولا هم وقتی مصاحبه‌گر و مصاحبه‌شونده خانم باشند‌ بهتر بتوانند خاطرات را بازگو کنند.

 

گفتنی است، مرضیه حدیدچی، سال 1318 در همدان و در خانواده‌ای مذهبی و فرهنگی متولد شد. تحصیلات خود را از مکتبخانه آغاز کرد و از معلومات پدر در یادگیری قرآن و نهج‌البلاغه بهره فراوان برد، هنگامی که به فعالیت‌های سیاسی مبادرت ورزید که مادر هشت فرزند بود، با ورود به تشکیلات تحت هدایت شهید سعیدی فعالیت‌های سیاسی وی بیشتر شد و پس از شهادت آیت‌الله سعیدی در سال 1349 به مبارزه و تبلیغ خود شدت بخشید تا اینکه سرانجام در سال 1353 توسط ساواک دستگیر شد، دباغ پس از هجرت امام(ره) به پاریس در سال 1357 به خیل یاران او پیوست و وظایف اندرونی بیت امام(ره) را برعهده گرفت، وی در خارج با عناوین خواهر دباغ، خواهر زینت احمدی نیلی و خواهر طاهره شناخته می‌شد، در هنگام اقامت امام خمینی(ره) در پاریس وی محافظ شخصی شان شد و همچنین وظایف اندرونی بیت را نیز برعهده داشت، پس از پیروزی انقلاب نیز مناصبی چون فرماندهی سپاه همدان، و رئیس زندان‌های زنان تهران را بر عهده داشت، حضرت امام وی را با نام خواهر طاهره خطاب می‌کرد. وی اولین فرمانده سپاه غرب کشور بعد از انقلاب بود، وی در نابودی کومله و حزب دموکرات کردستان گرفته تا شبکه‌های مخفی فدائیان و مجاهدین نقش فعالی را ایفا کرد، دباغ به همراه حضرت آیت الله جوادی آملی و محمدجواد لاریجانی یکی از سه نماینده‌ای بود که در سال ۶۷ پیام امام روح الله را به گورباچف رساند.

مونا اسکندری، از فعالان کارگاه داستان‌نویسی حوزه هنری استان همدان است که به تازگی تالیف کتاب «اشک جمعه» را به اتمام رسانده و به‌زودی از سوی انتشارات سوره مهر راهی بازار نشر خواهد شد. وی مجموعه داستان «پنجره نزدیک سقف» را نیز پیشتر به دست مخاطب رسانده ‌بود.

انتهای پیام/ح

دیدگاه شما