وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 18 مرداد 1393 ساعت 20:16   |   کد مطلب: 8845
خبری که خبرنگاران شهید نهاوند را جهانی کرد
هرسال وقتی به تاریخ 17 مردادماه نگاه می‌کنیم جای شهیدان الله‌مراد نادری و رضا سوری را خالی می‌بینیم و باوجود اینکه در بطن رسانه بودند، اما در سکوت خبری قرار دارند.

وقتی به تقویم تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مینگریم، بی‌درنگ ۲‌خبر مهم خرمشهر آزاد شد و خبرنگاران با هواپیمایC ۱۳۰ پرکشیدند، توجه مردم جهان را به خود جلب می‌کند و این همان خبرهایی هستند که شهیدان نادری و سوری در متن آن قرار داشتند..

امسال در حرکتی ارزشمند از طرف فرماندار، رئیس بنیاد شهید و فرمانده سپاه نهاوند و جمعی از خبرنگاران از دو خانواده شهید رسانه که بیش از چند دهه است به فراموشی سپرده اند به مناسبت هفته خبرنگار تقدیر و تجلیل شد که اقدام خوب خانواده هنرمند شهید الله مراد نادری در روستای تکه و خبرنگار شهید رضا سوری در روستای و همان  را خوشحال کرد.

امامعلی عبدالملکی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در نهاوند اظهار کرد: تمامی خانواده های شهدا، ایثارگران و جانبازان به گردن تک تک افراد جامعه حق دارند زیرا فرزندان آنها با نثار جان خود عزت، افتخار، آزادی و آرامش را برای همه مردم فراهم کردند، پس باید قدردان زحمات آنها باشیم.

عبدالملکی گفت: بدون شک جامعه ای که حرمت جایگاه اصحاب رسانه، هنرمند و خبرنگاران را پاس می‌دارد، مراحل رشد و توسعه را سریعتر می پیماید، لذا فرهنگ قدر دانی از خانواده شهدای رسانه و نقش آموزشی و تربیتی آنان باید به یک فرهنگ عمومی همگانی برای نسل جدید تبدیل شود.

فرماندار نهاوند اظهار کرد: شهدای عرصه فرهنگ، خبر و رسانه با احساس تکلیفی که نسبت به انقلاب اسلام و مردم داشتند وارد این عرصه شدند و تا آخرین نفس و لحظه حیات خود به مبارزه با رژیم بعثی صدام و استکبار جهانی پرداختند که جوانان و به خصوص افرادی که در حوزه رسانه، خبر و فرهنگ  فعالیت می کنند، باید اخلاق و رفتار اسلامی را سرلوحه کار خود قرار دهند.

 

وی گفت: شهدای فرهنگی، خبرنگار و دفاع مقدس بهترین الگوی ایثار در عرصه فرهنگی و خبری برای نسل جدید خبرنگار ما هستند و در شرایط فعلی به تمامی امکانات روز دنیا مجهزند که امروز ما باید از نمونه رفتار شهدا الگوبرداری کنیم.

 

عبدالملکی گفت: نام دفاع مقدس، آزادی خرمشهر، اردوی راهیان نور و سقوط هواپیمای خبرنگاران با نام شهدای نهاوند عجین شده است و این دو خبر با گذشت سال ها همچنان بمب خبری هستند که ملت آزاده ایران و جهان با شنیدن آنها خوشحال و ناراحت می شوند.

فرماندار نهاوند افزود: شهید الله مراد نادری که یکی از نمونه های خوب و الگو فرهنگی و ورزشی در نهاوند و استان هستند در دوران قبل از انقلاب در سنگر رادیو و تلویزیون ملی آن دوران با رژیم منحوس پهلوی مبارزه می کرد و بارها تا مرز شهادت پیش می رفت او حتی در طول  حضور خود در جبهه از مطالعه و ورزش فوتبال دست نمی‌کشید و با غیرت و شجاعت مثل زدنی خود باعث ایجاد روحیه در بین رزمندگان می‌شد.

عبدالملکی بیان کرد: مردم، بسیجیان و خانواده های که در غالب طرح اردویی راهیان نور به سرزمین های جنوب  سفر کرده‌اند به طور حتم چهره بشاش خبرنگار و تصویر شهید رضا سوری را به خاطر می‌آورند که این شهید با چه تلاشی سی دی فیلم این سفر را به عنوان یک سوغاتی فرهنگی برای آنها آماده می‌کرد همچنین همه ما سانحه سقوط هواپیمای سی 130 حامل خبر نگارا را به یاد می آوریم که آخرین پرواز خبرنگاران ازجمله شهید سوری از روی زمین بود.

 مصاحبه و گوش دادن به صحبت‌های این دو خانواده شهید روستایی و مظلوم و نشستن پای درد دل آنها بسیار شنیدنی و جالب است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

علی سوری برادر و با جناق شهید رضا سوری می‌گوید: هرسال در دو موقع از سال دلم به یاد مظلومیت شهدای خبرنگار، فرهنگ و رسانه می گیرد و بغض گلو و اشک چشمانم می ترکد نه به خاطر خودم بلکه  به خاطر پدر و مادر پیر و همسر شهید سوری و فرزندش که چشم به  راه و در است و هر لحظه احساس می کنیم که کسی می آید و احوالی از آنها می پرسد ولی 9 سال است که این اتفاق نیفتاد به جز امسال که باعث شادی فرزند شهید شد.

وی گفت: من و شهید رضا به جز برادری با هم دوست و با جناق بودیم  و هیچ وقت خاطرات شهید را فراموش نمی کنم که همیشه می گفت باید برای بالا بردن فرهنگ جهاد و شهادت در بین مردم و بخصوص نسل جوان کار کرد زیرا همین راهیان نور تیری در چشم دشمنان است و دوست ندارند جوانان امروز ما با خاطرات شهدا و سفر به  این سرزمین آشنا شوند.

سوری افزود: متاسفانه تعدادی از مسئولان دوست دارند فرهنگ غنی و اصیل شهادت از یاد و خاطره مردم و جوانان پاک شود که  از سال سقوط و حادثه هواپیمای حامل خبرنگاران کسی احوالی از ما نپرسید تا اینکه امسال در حرکتی ارزشمند از طرف آقای عبدالملکی فرماندار، رئیس بنیاد شهید،فرمانده سپاه و جمعی از خبر نگاران و به ویژه خبرگزاری تسنیم پیگیری های خوبی انجام شد و حضور همه آنها باعث خوشحال شدن پدر و مادر پیر من و همسر  و فرزند شهید رضا سوری شد.

جواهر نادری برادر الله مراد نادری شهید رسانه و ورزش می‌گوید شهید نادری 6ماهه بود که پدر با ایمان و زحمت کشمان به رحمت ایزدی پیوست دو سالش که شد مادرمان هم فوت کرد واقعا بی کس تنها و بی پناه از نعمت پدر و مادر بودیم البته عمو و فامیل ها بودند ولی هیچ کس در این جهان جای پدر و مادر را پر نمی‌کند خدا نکند کسی بی پناه شود.

وی افزود: برادر شهیدم با این وضعیت که از نعمت پدر و مادر برخوردار نبود ولی به یکی از بهترین شاگردان مدرسه از لحاظ اخلاق، تحصیل و ورزش تبدیل شد در سنین نوجوانی وارد رادیو و تلویزیون رژیم شاه شد ولی در تأثیر آن قرار نگرفت و به خاطر دوری از مشکلات فرهنگی و اخلاقی آن دوران گرایش عجیبی به سمت ورزش و رشته فوتبال پیدا کرد و فرهنگ کتابخوانی را تا زمان شهادت در کنار خود داشت او رساله حضرت امام (ره)  و کتب مذهبی و تاریخی را بسیار مطالعه می کرد.

خواهر شهید نادری بیان کرد: روحیه جوانمردی،کمک به فقرا ایستادگی در مقابل ظالم و دفاع از حق مظلوم در ذات شهید بود به طوری که در مسابقات فوتبال خود به افراد بی بضاعت کمک می کرد و برای آنها کفش، لباس ورزشی و توپ می خرید به طوری که بچه های امروز که نزدیک به 3 دهه با اواختلاف سنی دارند واصلا او را ندیده اند، اما از بازی خوب او و اخلاقش یاد می کنند.

وسایل ورزشی و کتب شهید نادری برای الگوپذیری جوانان به پایگاه بسیج منتقل شد

وی گفت: بچه های بسیج و مسجد آمدند دفترچه کتاب ها و وسایل ورزشی شهید را به پایگاه بسیج بردند تا همیشه نوجوانان و جوانان به یاد شهید باشند از طرفی همکاران او در صدا و سیما همیشه از رازداری، امانت داری و ولایت مداری او به خوبی یاد می کنند به طوری که آرزو داشت امام را زیارت کند ولی به شهادت رسید و بعدها برادر بزرگترمان به ملاقات حضرت امام خمینی (ره) رفت و آرزوی شهید برآورده شد او در سنین کودکی نماز می خواند و کارهای شخصی خود را با نظم خاصی انجام می داد.

همچنین غلام رضا جعفری رئیس فدراسیون روستایی و بومی محلی کشور در مورد فوتبالیست هنرمند شهیدالله مراد نادری می گوید: باید تلاش کنیم شهدایی مانند شهید نادری را به عنوان اسوه اخلاق اسلامی،در ورزش  و فرهنگ روستایی کشور به نسل جوان و امروزی معرفی کنیم.

وی اظهار کرد: شهید نادری یکی از فوتبالیست‌های روستای تکه نهاوند بود که به دلیل منش پهلوانی، اخلاق نیکو و دشمن ستیزی مورد احترام جوانان است و باید به عنوان یک الگوی ورزشی، فرهنگی، اسلامی و انقلابی به تمامی مردم ایران معرفی شود.

وی گفت: همه ساله در نقاط مختلف کشور و  شهرستان نهاوند مسابقات ورزشی و به خصوص فوتبال جام نوروزی با یاد و خاطره او و سایر شهدای ورزشکار برگذار می شود، که در نهاوند تیم فوتبال  روستای تکه به نام همین شهید است و تماشاگران زیادی از آن استقبال می‌کنند.

جعفری عنوان کرد: این شهید عزیز در ورزش مدرسه و به خصوص فوتبال و مسابقات دو سر آمد همه دانش آموزان بود، دست تقدیر و مشکلات فراوان اقتصادی آن دوران اجازه نداد او بیشتر از 5 کلاس درس خود را ادامه دهد.

رئیس فدراسیون روستایی و بومی محلی کشور بیان کرد: این شهید پس از مدتی کار در تهران در دوران جوانی جذب صداوسیما رادیو و تلویزیون ملی آن موقع شد و در واحد مختلفی از جمله تأسیسات مشغول به کارشد که خیلی زود تمامی فوت وفن کارهای تأسیساتی مانند لوله کشی برق کشی ونگهداری موتور خانه تاسیسات را یاد گرفت.

وی گفت: به خاطر اخلاق پسندیده اش مورد توجه مهندسان صداوسیما قرار گرفت،  ورزشکار شهید ما در دوران انقلاب در سال 57 و قبل از آن رو به مبارزه با رژیم شاه آورد و مخفیانه نوار و رساله امام را بین انقلابیون و دوستانی که می شناخت توزیع می کرد.

نایب رئیس فدراسیون ورزش‌های بومی و محلی جهان اظهار کرد: در همان ایامی که شهید در صداوسیما مشغول کار بود عضو تیم فوتبال آن سازمان شد و در محلات تهران نیز به فوتبال می پرداخت.

جعفری افزود: در دوران حساس و اوج انقلاب در بهمن 57 که صداوسیما با حضور گاردی ها و ساواک شاه اداره می شد شهید نادری با گرفتن اسلحه به دست با مبارزه با آنها پرداخت و بعد از پیروزی انقلاب اسلحه خود را تحویل کمیته انقلاب داد که در این زمان شهید نادری 17 سال بیشتر نداشت.

وی گفت: بعد از انقلاب تا سال 59 در صداوسیما بود، ولی بعد از مدتی به صورت داوطلبانه و یک سال زود تر از سن 19 سالگی به جبهه اعزام شد و در پادگان نیروی هوایی دزفول عضو تیم فوتبال این پایگاه و امیدیه اهواز شد و باتوجه به بازی خوبی که انجام می داد فرماندهان به او تأکید کردند که در پایگاه بماند و تا پایان خدمت عضو تیم شود.

رئیس فدراسیون روستایی و بومی محلی کشور عنوان کرد: شهید نادری به دلیل بدن ورزیده و ورزشکاری که داشت، دوره چتربازی و عملیات‌های چریکی و نبرد کوهستان را خیلی زود فرا گرفت و جزو نیروهای مخصوص شهید چمران در کردستان شد.

جعفری گفت: وی بعد از این عملیات به پایگاه شهید نوژه همدان منتقل شد، و در این پایگاه نیز بیکار ننشست و عضو تیم فوتبال آنها شد، شهید نادری در اواخر خدمت خود در بسیج ثبت نام کرده بود تا بعد از خاتمه خدمت عضو بسیج شود.

نایب رئیس فدراسیون ورزش‌های بومی و محلی جهان اظهار کرد: اما در15 مرداد سال1361 باتوجه به اینکه بیش از 20 روز بود که خدمت سربازیش به پایان رسیده بود، ولی در جبهه باقی ماند و در یکی از عملیات‌ها در منطقه قصرشیرین پس از به درک واصل کردن بیش از 26 عراقی در حالی که تیربارش به علت شلیک زیاد گیر کرده بود  از ناحیه سر وپیشانی مورد اصابت تک تیرانداز نیروهای بعثی عراق قرار گرفت وبه شهادت رسید.

وی گفت: بعد از شهادت این شهید برادرش حسین مراد نادری به ملاقات عمومی حضرت امام خمینی (ره)در حسینیه جماران می رود و از طرف ایشان تابلو فرشی به پاس قدردانی از شجاعت و شهامت این شهیدبه خانواده‌اش اهداء می شودکه اکنون در خانه شهید موجود است.

جعفری گفت: شهیدنادری در اوج دوران جوانی از خود گذشت و با اطاعت از ولی امر خود به خدا رسید او در قسمتی از وصیتنامه‌اش ما را به اطاعت از رهبر رعایت واجبات شرعی  امر با معروف و نهی از منکر  وخوهران را به حفظ حجاب و جوانان را به تحصیلات و ورزش توصیه می کند.

رئیس فدراسیون روستایی و بومی محلی کشور اظهار کرد: زندگی کوتها اما پربار شهید نادری برای ورزشکاران، هنرمندان و به خصوص فوتبالیست ها سرشار از نکات آموزنده اخلاقی ورزشی و ایمانی است و باید امثال این شهید برای نسل جدید الگوسازی شوند.

وی افزود: یکی از برنامه‌های فرهنگی و آموزشی این فدراسیون شناسایی ورزشکاران شهید در تمامی روستاهای کشور و معرفی آنها به عنوان الگوی رفتاری و اخلاقی اسلامی به نسل جدید است، بر همین اساس در چند سال اخیر تمامی مسابقات بومی و محلی و جام های فوتبال نوروزی با نام این شهدا برگزار می شود.

نایب رئیس فدراسیون ورزش‌های بومی و محلی عنوان کرد: با همکاری شبکه خبر، شبکه دوم سیما، خانواده شهید نادری، فدراسیون روستایی و بازی های بومی و محلی فیلم مستند شهید نادری و دیگر شهدای روستای تکه تهیه و در ایام نوروز از شبکه های سیما پخش شد که بازتاب خوبی در بین جوانان داشت.

احمد علی پیرزادی یکی از دوستان شهید نادری می گوید: شهید نادری در ورزش، اخلاق،عبادت و اطاعت از رهبری از تمامی مردم روستا و جوانان جلوتر بود، زیرا در ورزش کمتر کسی به تکنیک و تاکتیک ایشان می رسیداویک الگوی واقعی برای جوانان شهر ماست.

وی افزود: پست بازی او در زمین فوروارد در خط حمله بود که تمامی بازیکنان را دریبل می زد و هر تیمی که شهید نادری در آن بازی می کرد با برد از زمین بیرون می آمد در جبهه نیز در خط مقدم بود، و با به جهنم فرستادن 26 نیروی بعثی در منطقه قصر شیرین به همه جوانان ورزشکار  نشان داد که باید دشمن را نیز دریبل زد و از محوطه جریمه بیرون کرد.

پیرزادی اظهار کرد: شهید نادری مظلومانه شهید شد و در طول این سال ها نیز مظلومیتش ادامه داشت، چراکه باید از این شهیدان کتاب هایی نگارش و به عنوان الگوی مناسب برای نسل نوجوان و ورزشکار ما معرفی شوند تا آنها به دنبال الگوهای غربی نباشند.

فوتبالیست هم تیمی شهید نادری گفت: اگر به دنبال مبارزه فرهنگی با دشمنان هستیم باید از میراث و داشته‌های خود که همان شهیدان ورزشکار و سایر شهدای انقلاب اسلامی هستند، در راه اهداف انقلاب استفاده مناسب کرد و آنها را به ایران و دنیا معرفی کرد.

گزارش از علی سهرابی

 

خبری که خبرنگاران شهید نهاوند را جهانی کرد

دیدگاه شما