وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 1 مرداد 1394 ساعت 10:10   |   کد مطلب: 15373
سناتورهای آمریکایی خواستار دسترسی به ضمایم محرمانه مرتبط با «برجام» شدند
دو سناتور آمریکایی از دولت آمریکا خواسته‌اند دو ضمیمه محرمانه مرتبط با سند «برنامه جامع اقدام مشترک» را به کنگره تحویل دهند.

به گزارش نافع، «باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا و «بن کاردین»، سناتور ارشد سنا با ارسال نامه‌ای محرمانه به «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا خواستار دسترسی به دو سندی شده‌اند که دولت آمریکا آنها را به کنگره تحویل نداده است.

روزنامه واشنگتن‌پست این خبر را از قول یک سخنگوی سناتور «کورکر» که تهیه‌کننده اصلی قانونی است که به کنگره حق نظارت استصوابی بر توافق هسته‌ای می‌دهد، اعلام کرده است.

طرح «نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای» که چند ماه پیش با امضای اوباما به قانون تبدیل شد دولت آمریکا را به تحویل سند توافق هسته‌ای به کنگره ملزم می‌کند.

روزنامه «واشنگتن‌پست» اشاره بیشتری به مفاد این دو ضمیمه محرمانه نکرده اما پایگاه «نشنال‌ریویو» روز سه‌شنبه از قول سناتورهای آمریکایی جزئیات بیشتری درباره آن ارائه کرده است.

مطابق مفاد سند جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مذاکرات جداگانه‌ای با ایران برای بازرسی از سایت پارچین خواهد داشت.

«مایک پامپئو»، یکی از قانونگذاران آمریکایی روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت اوباما توافقات جنبی حاصل شده برای بازرسی از یکی از مهم‌ترین سایت‌های هسته‌ای ایران یعنی سایت پارچین را اعلام نکرده است.»

آژانس علاوه بر این، مطابق این ادعا، مذاکرات جداگانه‌ای با ایران برای حل و فصل مسائل مربوط به مسئله «ابعاد نظامی احتمالی» برنامه هسته‌ای ایران (PMD) داشته است. 

بنابراین طبق گزارش «نشنال‌ریویو»، ساز و کارهای مورد توافق برای بازرسی از سایت پارچین و حل و فصل مسئله پی‌ام‌دی دو موضوعی هستند که دولت آمریکا آنها را به کنگره ارائه نکرده است. 

تام کاتن، سناتور آمریکایی و «پامپئو» این موضوع را هفته گذشته هنگام ملاقات با مقامات آژانس در وین متوجه شدند.

انتهای پیام/ح

دیدگاه شما