وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 25 مرداد 1394 ساعت 08:09   |   کد مطلب: 15844
افزایش بی‌سر و صدای قیمت‌ها
اگرچه دولت به ظاهر به هر افزایش قیمتی واکنش نشان می‌دهد اما واقعیت بازار و آنچه که آمارهای رسمی کشور می‌گویند، چیز دیگری را در بازار کالاهای اساسی رقم زده است و قیمت بسیاری از کالاها، خیز آرامی دارند.

به گزارش نافع به نقل از مهر، یک ماهی از بخشنامه معاون اجرایی رئیس‌جمهور برای سپردن بررسی پرونده‌های درخواست افزایش قیمت‌های زیر ۶ درصد از سوی تولیدکنندگان می‌گذرد. حال دیگر توپ افزایش قیمت‌ها در زمین سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است. البته این سازمان هم می‌گوید که پرونده‌های زیادی را از تولیدکنندگان و متقاضیان دریافت کرده اما هنوز نسبت به آنها به جمع‌بندی نرسیده است.

از سوی دیگر، تولیدکنندگان هم می‌گویند که به شدت در فشار قیمتی قرار دارند و باید هر چه زودتر با درخواست‌های آنها موافقت شود.

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اما این بار، یک سوی داستان تقاضای افزایش قیمت‌ها در بازار را دیده است و سوی دیگر که قیمت را در بازار رقم می‌‌زند اما چیز دیگری می‌گوید. افزایش قیمت‌ها هر چند آرام، اما بی سر و صدا و در سایه مقاومت سازمان حمایت از یک سو و نبود نظارت بر بازار از سوی دیگر، دارد اتفاق می‌افتد. حتی گزارشات بانک مرکزی هم این را به خوبی نشان می‌دهد.  

آنگونه که در گزارش اخیر بانک مرکزی هم به صراحت اعلام شده، قیمت ۴ گروه کالاهای اساسی با افزایش قیمت در بازار مواجه شده‌اند. در گزارش بانک مرکزی، نرخ برنج ۰.۱ درصد، حبوب دو درصد، سبزی‌های تازه ۵.۷ درصد و گوشت قرمز ۰.۴ درصد افزایش و در مقابل نرخ تخم‌مرغ ۲.۱ درصد، میوه‌های تازه ۴.۳ درصد و گوشت مرغ ۰.۵ درصد کاهش یافته است. البته در این مدت نرخ لبنیات، قند و شکر، چای و روغن نباتی ثابت مانده است.

 حتی بانک مرکزی، افزایش قیمت‌های بیش از ۶ درصد را هم گزارش می‌کند و آنگونه که اعلام کرده، قیمت حبوبات تا ۸.۳ درصد هم افزایش را تجربه کرده است. البته روغن نباتی جامد هم ۰.۱ درصد افزایش را براساس این گزارش اعلام کرده است.  

این گزارش بانک مرکزی در حالی اعلام می‌شود که هفته گذشته، ستاد تنظیم بازار، مصوبه‌ای را داشته است که بر مبنای آن، قیمت روغن نباتی با ۵ درصد افزایش مواجه شود؛ موضوعی که البته از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هم رد و اعلام شد که قیمت روغن نباتی هیچگونه افزایشی نداشته است در حالی که محمد قبله، دبیر انجمن روغن نباتی این خبر را اعلام کرده بود.  

البته باز هم واقعیت بازار چیز دیگری را می‌گوید. گشت و گذاری در بازار کالاهای اساسی و بنکداران مواد غذایی نمایانگر وقوع تکانه‌های قیمتی در بازار کالاهای اساسی است. البته اگرچه دولت نرخ تورم را هم کنترل شده اعلام می‌کند اما گزارش بانک مرکزی نمایانگر این است که طی یکسال اخیر، نرخ لبنیات حداقل ۵.۳ درصد، برنج ۹.۱ درصد، حبوبات ۲۰.۵ درصد، میوه‌های تازه ۸.۲ درصد، سبزی‌های تازه ۱۳.۳ درصد، گوشت قرمز ۷.۶ درصد، قند و شکر ۵ درصد، چای ۳.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در این میان، مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت هم می گوید: با وجود اینکه دولت راه را برای افزایش قیمت‌ها باز گذاشته است اما بازار به دلیل رکود کشش این افزایش قیمت را ندارد و در مقابل، تولیدکنندگان خود تمایلی به پیگیری افزایش قیمت ندارند در حالی که برخی از این تولیدکنندگان حتی اقدام به کاهش قیمت نیز کرده اند.

این گفته خسروتاج در بازار هم تا حدودی ملموس است و بیشتر برای تولیدات صنایع بهداشتی و سلولزی به چشم می‌خورد اما بسیاری از تولیدکنندگان مواد غذایی و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، تمایل بسیاری به افزایش قیمت دارند و اگرچه سطح افزایشی که پیشنهاد می‌دهند، چندان بالا نیست ولی به هرحال به دنبال این هستند که بخشی از هزینه‌های خود را از جیب مصرف‌کنندگان بستانند در حالی که به نظر می‌رسد افزایش بهره‌وری و کاهش قیمت تمام شده، چندان در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های آنها جای ندارد.

به هرحال باید منتظر ماند و دید که واکنش سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نسبت به درخواست‌های افزایش قیمت چه خواهد بود و از سوی دیگر، اگر هنوز مجوزی برای افزایش قیمت نداده است، چطور می‌خواهد با گرانفروشی‌های سطح بازار مقابله کرده و گرانی‌های نامحسوس را کنترل کند.

قیمت انواع کالاهای اساسی در بازار

گوشت قرمز

قیمت هر کیلوگرم چرخ‌کرده مخلوط گوساله و گوسفندی ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان، گوشت مخلوط گوساله و گوسفندی خورشتی ۳۵ هزار و ۴۰۰ تومان، ران گوساله ۳۸ هزار و ۱۰۰ تومان، ران گوسفندی ۳۸ هزار و ۷۰۰ تومان، خورشتی گوساله ۸۰۰ گرمی ۳۳ هزار و ۹۰۰ تومان، آبگوشتی گوسفندی ۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان، ماهیچه پلویی گوسفندی ۳۶ هزار تومان، فیله گوسفندی ۶۰ هزار و ۲۰۰ تومان، چرخ‌کرده گوساله ۲۹ هزار و ۱۰۰ تومان و گل ماهیچه گوسفندی ۸۰۰ گرمی ۴۲ هزار و ۱۰۰ تومان است.

گوشت مرغ

قیمت هر کیلوگرم ران و سینه مرغ ۱۸۰۰ گرمی ۱۷هزار و ۹۰۰ تومان، قیمت سینه مرغ ۱۸۰۰ گرمی ۱۸هزار و ۸۰۰ تومان، مغز ران ۱۸۰۰ گرمی ۱۹هزار و ۶۵۰ تومان، فیله ساده مرغ ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان، جوجه بی استخوان ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان است.

تخم مرغ

قیمت هر بسته ۹ عددی تخم‌مرغ ۴۲۰۰ تومان، هر بسته ۶ عددی ۲۸۰۰ تومان، بسته ۱۵ عددی ۶۹۵۰ تومان، بسته ۳۰عددی ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان، بسته ۲۰ عددی ۷۵۰۰ تومان و بسته ۲۴ عددی تخم‌مرغ نیز ۹۰۰۰ تومان در بازار به فروش می‌رسد.

لبنیات

قیمت هر بسته کره ۱۰۰ گرمی ۲۳۰۰ تومان، شیراستریل ۱.۵درصد چربی ۱۵۰۰ تومان، ماست سون ۱۵۰۰ گرمی ۶۵۰۰ تومان، ماست سون دبه ۷۹۰۰ تومان، پنیر یواف ۱۰۰ گرمی ۱۱۰۰ تومان، پنیرخامه‌ای ۱۰۰ گرمی ۱۲۰۰ تومان، پنیر فتا ۳۰۰ گرمی ۳۶۰۰ تومان، پنیر تازه محلی هر کیلوگرم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان، پنیر تبریز ۱۹ هزار و ۴۵۰ تومان و پنیر لیقوان ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان است. هر بطری شیر ۹۰۰ گرمی ۳ درصد چربی ۲۳۰۰ تومان، بطری شیر امگا ۳ معادل ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان، شیر کم‌چرب ۱.۵ درصد چربی ۲۲۰۰ تومان و شیر کامل ۲۱۰۰ تومان است.

‌برنج

قیمت هر کیسه ۱۰ کیلویی برنج پرمحصول ۷۲ هزار تومان، طارم دم سیاه ۵ کیلویی ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان، طارم معطر ۱۰ کیلویی ۸۰ هزار و ۷۵۰ تومان، هاشمی درجه یک ۵ کیلویی ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان، شیرودی ۵ کیلویی ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان، علی کاظمی ۱۰ کیلویی ۷۹ هزار تومان، هاشمی گیلان ۵ کیلویی ۴۶ هزار و ۳۰۰ تومان، هندی ۹ کیلویی ۴۸ هزار و ۴۵۰ تومان و طارم فریدونکنار ۵کیلویی نیز ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.

روغن نباتی

قیمت هر بطری روغن مایع آفتابگردان ۱۳۵۰ گرمی ۷هزار و ۴۰۰ تومان، روغن جامد ۳۸۰۰ گرمی معمولی ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان، روغن ۳۸۰۰ گرمی طلایی ۲۴ هزار تومان، سبوس برنج یک لیتری ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان، روغن کنجد ۵۰۰ گرمی ۸ هزار و ۸۰۰ تومان، روغن سرخ کردنی ۹۰۰ گرمی ۴هزار و ۴۹۰ تومان، روغن سرخ کردنی ۲۲۵۰ گرمی ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان و روغن سرخ کردنی ۸۱۰ گرمی ۴۷۵۰ تومان است.

حبوبات

قیمت هر بسته ۹۰۰ گرمی لوبیا چیتی ۱۳ هزار و ۸۹۰ تومان، لپه ۷هزار و ۸۵۰ تومان، لوبیا قرمز ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان، عدس ۹هزار و ۵۰۰ تومان، نخود ۴ هزار و ۹۰۰ تومان و لوبیا جگری ۷هزار و ۵۰۰ تومان است.

قند و شکر

قیمت هر بسته ۷۰۰ گرمی قند شکسته ۳ هزار و ۲۵۰ تومان و هر بسته شکر ۹۰۰ گرمی ۲ هزار و ۴۰۰ تومان است. 

انتهای پیام/م

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما