وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 4 مرداد 1400 ساعت 07:14   |   کد مطلب: 8564
برای نخستین بار بخوانید:
خلاصه‌ای از کتاب قراویز تا مرصاد
خلاصه‌ای از کتاب قراویز در مرصاد
کتاب قراویز تا مرصاد با هدف معرفی نقش رزمندگان استان در عملیات مرصاد سرانجام پس از ماه‌ها تلاش و مجاهدت خستگی‌ناپذیر جمعی از یادگاران دفاع مقدس در اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس همدان رونمایی می‌شود.

به گزارش نافع، این کتاب در 3 فصل تدوین شده که نقش رزمندگان همدان در عملیات‌های متعدد و سرانجام نبرد دلاورانه آن‌ها در تنگه چهارزبر که با پیروزی نظام جمهوری اسلامی پایان یافت را به خوبی به تصویر کشیده است.

در مقدمه این کتاب آمده است:"

دفاع مقدس غني‌ترين ميراث ماندگار است. «مقام معظم رهبري»

دفاع مقدس بارقه‌اي از نور بود كه بر عالم تابيدن گرفت تا كوردلان وامانده از روشنايي در زير گام‌هاي سترگ اصحاب نور، حقيقت را دريابند. اگرچه دفاع ما در قطعه‌ی ناچيزي از اين دايره‌ی خاكي بروز كرد، اما در اندك زماني به پهناي وسيع دل‌هاي مشتاقان مكتب شهادت پرتو افکند و حلقه‌اي بر سلسله‌ی جليله‌ی عشق گرديد؛ عشقي كه از زير خاكستر دشت‌هاي تفتيده‌ی‌ جنوب و قله‌هاي سرد و يخ‌زده‌ی غرب زبانه كشيد.

آري! پس از آغاز فتنه‌اي كه با حمايت مستكبران شرق و غرب و به سردمداري صدام‌حسین پس از پيروزي انقلاب به ميهن اسلامي ما تحميل گرديد، فوج‌فوج مردان حق از ديار انصارالحسين‌(ع) همدان با عناوين مختلف ارتشي، سپاهي، بسيجي و جهادي پا به عرصه‌ی مبارزه با لشكر ابليس نهادند و دشمن را همچون سپاه ابرهه به ذلت كشانيده و به زباله‌دان تاريخ سپردند.

حضور پررنگ و مستمر رزمندگان استان همدان در عرصه‌ی دفاع مقدس به فرموده‌ی مقام معظم رهبري، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي(مُدّ ظِلّه العالی) در دوران هشت‌ساله‌ی جنگ اين‌چنين بازگو گرديد:

«همدان دارالمؤمنين، دارالعباد و دارالعلم بود قبل از انقلاب؛ بعد از انقلاب دارالجهاد هم شد.»

 

           (فرازی از سخنان رهبر معظم انقلاب در 11 آبان‌ماه 1364 در جمع 10 لشكر از بسيجيان استان همدان)

 

 

كتاب حاضر، جلد دوازدهم از سلسله كتب نقش مردم و رزمندگان استان همدان در دوران دفاع مقدس مي‌باشد و پس از بیان تاریخچه‌ی منافقین و عملکرد آنها، قبل و بعد از انقلاب اسلامی و شرح مختصری از جنگ هشت‌ساله‌ی ایران و عراق و پرداختن به عملیات‌های این دوران، گوشه‌اي از حماسه‌ی بي‌بديل رزمندگان استان همدان را در حسن‌ختام دفاع مقدس، يعني عمليات مرصاد به تصوير مي‌كشد؛ روايتي كه بر اساس ده‌ها جلسه بازخواني و صدها ساعت مصاحبه با رزمندگان و شاهدان عيني اين عمليات حماسي تدوين شده است.

در ابتدا لازم است فهرست مجلد كتاب‌هاي نقش مردم و رزمندگان استان در دفاع مقدس ذکر شود:

 1. جلد اول كتاب: «از الوند تا قراويز»، شامل حوادث انقلاب تا شروع دفاع مقدس، سال 1357 تا شهريورماه 1359 (چاپ شده).‌
 2. جلد دوم كتاب: «استقرار در دامنه‌ی قراويز تا تشكيل تيپ محمد رسول‌الله(ص)» از مهرماه 1359 تا دي‌ماه 1360 (در دست تدوين).
 3. جلد سوم كتاب: «بهار 82» كه بازگو كننده‌ی نقش رزمندگان استان در عمليات‌هاي فتح‌المبين و بيت‌المقدس از بهمن‌ماه 1360 تا خردادماه 1361 مي‌باشد (چاپ شده).
 4. جلد چهارم كتاب: «رمضان در كوشك»، عقب‌نشيني دشمن از قصر شيرين تا تشكيل يگان انصارالحسين(ع) از تيرماه تا آذرماه 1361 (در حال چاپ).
 5. جلد پنجم كتاب «عمليات والفجر 2» از دي‌ماه 1361 تا شهريورماه 1362 (در دست تدوين).
 6. جلد ششم كتاب: «عمليات‌هاي والفجر 5، خيبر، عاشورا و بدر» از مهرماه 1362 تا شهريورماه 1364 (در دست تدوين).
 7. جلد هفتم كتاب: «عمليات والفجر 8» از مهرماه 1364 تا ارديبهشت‌ماه 1365 (در حال تدوين).
 8. جلد هشتم كتاب: «عمليات‌هاي جزيره‌ی مجنون» از خردادماه تا شهريورماه 1365 (در دست تدوين).
 9. جلد نهم كتاب: «عمليات كربلاي 4» از مهرماه تا دي‌ماه 1365 (در دست تدوين).
 10. جلد دهم كتاب: «عمليات كربلاي5» از دي‌ماه تا اسفندماه 1365 (در دست تدوين).
 11. جلد يازدهم كتاب: «عمليات كربلاي 8، نصر 4 و بيت‌المقدس 2»  از فروردين‌ماه 1366 تا خردادماه 1367 (در دست تدوين).

کتاب پیش‌ رو نیز با عنوان «قراویز تا مرصاد»، جلد دوازدهم از این سلسله آثار می‌باشد و دوره‌ی زمانی تيرماه تا مردادماه 1367 را در بر می‌گیرد.

امید آنکه این تلاش‌های خاموش در عرصه‌ی فرهنگی دفاع مقدس، رضایت خداوند سبحان، امام راحل و شهدای گرانقدر را فراهم آورد".

انتهای پیام/ح

دیدگاه‌ها

سردار بی دست درشهدای مرصادبینام ونشان بودکه هنوزم سادگی وبینام بودنش خواست خودایشانه امیدوارم شفاتمان کندارزوی همیشگیمانه هرروزم راباایشان شروع میکنم بیادش بخواب میروم

دیدگاه شما