وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 4 تير 1393 ساعت 05:03   |   کد مطلب: 7932
ما بازي خودمان را انجام دهيم، بقيه‌اش دست خداست

به گزارش نافع، سرمربي تيم ملي ايران پيش از ديدار تيم‌هاي ايران و بوسني آغاز شد و کارلوس کي‌روش درباره بازي فردا با بوسني گفت:‌ اول اينکه سلام و عصر بخير مي‌گويم، اين بازي خيلي مهمي است براي ما و توقعاتي از آن داريم، همان‌طور که مي‌دانيد هنوز کمي شانس داريم که به مرحله بعدي برويم، ولي من اينطور فکر نمي‌کنم. ما فقط داريم يک بازي ديگر انجام مي‌دهيم و بهترين سعي‌مان را مقابل يک تيم خوب خواهيم کرد، البته متاسفم براي تيم بوسني که از گردونه رقابت‌ها خارج شدند.

به نقل از فارس، وي در مورد اينکه با توجه به نياز تيم ملي به پييروزي آيا روش بازي ايران مقابل بوسني نسبت به دو ديدار قبلي تغيير مي‌کند يا خير گفت:‌ فکر نمي‌کنم که ما بايد سبک بازي‌مان را عوض کنيم. نکته مهم اين است که ما نبازيم، ولي واقع‌بين هم باشيم، ما بايد بفهيم که کجا هستيم و چه کسي هستيم و برابر چه کساني بازي مي‌کنيم؟ ما برابر تيمي بازي مي‌کنيم که پر از تجارب بين‌المللي است.

کي‌روش افزود: در چند بازي اخير واقع‌بينانه بازي کرديم و و در هر دو بازي فرصت‌هايي براي برد داشتيم، به خصوص مقابل آرژانتين. مقابل اين تيم بازي کردن سخت بود اما وقتي شما مقابل بهترين بازيکن جهان بازي مي‌کنيد و داور هم وظيفه‌اش را خوب انجام نمي‌دهد، شرايط سخت‌تر مي‌شود. فردا بايد مقابل يک تيم خوب که در اروپا عملکرد خوبي داشته و ما مي‌دانيم که چقدر مهاجمان خوبي دارند، به ميدان برويم، پس ما بايد سعي خودمان را بکنيم. ما سعي کرديم نه تنها يک مهاجم بلکه سه مهاجم بگذاريم اما اگر لازم باشد به موقع دفاع هم خواهيم کرد. مهم‌ترين چيز اين است که ما متواضع باشيم. در حال حاضر روحيه تيم ملي ايران براي ديدار با بوسني بهترين است.

سرمربي تيم ملي در خصوص ورزشگاهي که گل‌هاي زيادي در آن رد و بدل شده و آيا اينکه اين ورزشگاه مانند ديدار هلند و اسپانيا مي‌تواند براي تيم ملي ايران نيز خوش‌شانسي به همراه بياورد يا خير، گفت:‌ بله من هم اميداورم، البته به فکر اين نيستم که چندين گل بزنيم بلکه مي‌خواهيم خوب فوتبال بازي کنيم. با بازي خوب شانس ما هم براي صعود بيشتر مي‌شود. شما بايد در وهله اول تمرکزتان روي بازي خوب باشد در اين صورت گل هم خودش مي‌آيد. براي ما نتيجه زياد خوب نبود، بنابراين از حالا بايد خوب تمرکز کنيم مثل بازي با آرژانتين. ما بايد واقع‌بين باشيم. چهار تيم در گروه ما بودند که همه براي جايگاه اول و دوم جنگيدند، اما متأسفانه داوران خوبي نداشتيم که باعث شد چنين نتايجي رقم بخورد. اگر داور خوب بود ما الان چهار امتيازي بوديم.

وي افزود: واقعاً اميدوارم که فردا هر دو تيم فوتبال خوبي بازي کنند و داور هم داوري باشد در سطح داوري جام جهاني. در واقع اميدوارم داور منصفانه عمل کند. مي‌دانم بايد محتاط هم باشم که در مورد داور چه مي‌گويم اما بايد حقيقت را گفت. رک بگويم داور صربستاني داوري نيست که مناسب بازي باشد. او واقعا اميد ما را کمتر کرد. ما تلاش زيادي کرديم و اميدوارم براي ديدار فردا داور با احترام با ما رفتار کند و انصاف را رعايت کند. مي‌دانيم که در جام جهاني قبل 22 سرمربي کار خود را از دست دادند، اين بار هم همين‌طور خواهد بود پس داورها بايد احساس مسئوليت داشته باشند. بايد داورها هم بدانند اگر اشتباه کنند، نمي‌توانند کارشان را نگه دارند.

سرمربي تيم ملي در مورد اينکه تفاوت فوتبال ايران با زندگي يک فوتباليست در اروپا چيست و ارزيابي‌اش از چالش‌هاي فوتباليست‌هاي ايراني با بازيکنان اروپايي چيست، گفت:‌ فکر مي‌کنم در مقايسه بازيکنان ايراني و اروپايي خوب توضيح داده‌ام. بله خيلي از وسايل و تجهيزات مي‌تواند روي سرعت و عملکرد بازيکن اثر بگذارد. وقتي شما وارد مسابقه‌اي مي‌شويد بايد خيلي سعي کنيد تا توازني هم فراهم شود، وقتي شما ورزشگاه و وسايل خوبي داريد بهتر مي‌توانيد عمل کنيد و روي همه چيز تاثير مي‌گذارد، البته سرعت بازي از همه چيز مهم‌تر است، در اين خصوص هنوز ايران تفاوت‌هاي زيادي با اروپا و آمريکا دارد.

وي در مورد اينکه پيش‌بيني‌اش از بازي آرژانتين و نيجريه چيست، گفت: من هيچ چيز بر ضد نيجريه‌اي‌ها ندارم، برعکس از فوتبال آفريقا لذت مي‌برم و خودم آفريقايي هستم. فکر مي‌کنم فردا آرژانتين اگر ببرد موقعيت ما را خيلي بهتر خواهد کرد. من با بازيکنانم گفته‌ام بايد ما بازي خودمان را انجام دهيم ديگر بقيه‌اش دست خداست و ما نمي‌توانيم آن را کنترل کنيم. ما مي‌توانيم اراده خودمان را کنترل کنيم. گاهي هم بايد بتوانيم تنش‌ها را کنار بگذاريم.

کي‌روش گفت:‌ مردم گاهي مي‌‌گويند خدا گاهي کج و کوله حقايق را مي‌نويسد اما بدبختانه در آرژانتين مسي هست که کار خدا را کمي به هم زد. هر کس بهترين بازي را مي‌کند او مستحق بهترين نتيجه است. ما فردا مسي را نداريم و فراموش نکنيد که پاپ هم آرژانتيني است. فردا بايد تمرکز ما به بازي باشد و ما اينجا هستيم تا خوب بازي کنيم و دوباره مي‌گويم نتيجه با خداست.

سرمربي تيم ملي در مورد اينکه شما روز قبل از مسابقه ترجيح داديد که جاي ديگري برويد، علت آن چه بود، گفت‌:‌ جواب خيلي ساده است. ما قرار بود که از دو و نيم تا سه تمرين کنيم و اين براي ما زياد مساعد نبود. در حالي که کمتر از 24 ساعت مانده به مسابقه است. بنابراين من ترجيح دادم که در اين ورزشگاه تمرين نکنم و يک مورد هم اينکه تمرين در ساعت دو و نيم تاثير گذار است روي روحيه بازيکنان. اولويت ما اين است که مي‌خواهيم بازي کنيم پس ما بايد ببينيم به لحاظ فني چه چيز براي بازيکنان ما بهتر است. وقتي آمدم اينجا ديدم شرايط زمين اينجا خوب نيست. زمين بلوهورزيتنه هم کنسل شد اما اينجا مثل آنجا خوب نبود. من زمين را تغيير دادم براي تمرين، چون بهترين تصميم را براي بازيکنانم مي‌گيرم.

وي در مورد ناداوري‌هاي ديدارهاي گذشته ايران و آرژانتين و نيجريه بوسني و اينکه داوري‌ها مشکوک است، گفت: خير من فکر نمي‌کنم. چنين چيزي به ذهن من نيامده است.

وي ادامه داد:‌ منظورم اين است که بعضي داوران آمادگي و تجربه بيشتري دارند و با سرعتي که بازي و توپ دارد و ريتمي که بازي دارد، به خوبي عمل مي‌کنند، به عنوان شخصي که بيش از 30 سال در فوتبال تجربه دارد؛ فکر نمي‌کنم که آينده‌اي براي فوتبال باشد بدون تکنولوژي. اين فقط بحث داوري نيست بلکه سرعت بازي فوتبال خيلي زياد شده و اين اشتباهات در آينده ادامه‌دار خواهد بود اگر تکيه فقط روي داور باشد. داور خودش مي‌داند که ميليون‌ها نفر عملکردش را مي‌بينند. در اين زمينه نشنيده‌ام که داورها کارهاي خلافي کرده باشند اما بعضي اتفاقات خيلي با سرعت مي‌افتد.

نمي‌گويم توطئه بود اما آنقدر سرعت هست که اين اتفاقات هم مي‌افتد. امروز حتي در بسکتبال و راگبي و ... نيز اين اتفقات زياد شده است. اعتبار فوتبال در آينده زماني تأمين مي‌شود که به داورها با تکنولوژي کمک کنيم.

کي‌روش تصريح کرد:‌ گفتن چنين چيزهايي درست نيست. به نطر من مثل اينکه انسان با تکامل پيش مي‌رود فوتبال هم رو به تکامل است. وقتي 40 ميليون نفر پنالتي را مي‌بينند و تاييد مي‌کنند اما يک نفر مي‌گويد پنالتي نيست پس بايد به داورها با تکنولوژي کمک کرد. من از داورها دفاع نمي‌کنم اما مي‌گويم بايد آنها را هم کمک کرد بنابراين مشکل با داور نيست چون ريتم بازي فوتبال عوض شده است. در جام جهاني کره و ژاپن و همچنين در آفريقاي‌ جنوبي هم ديديد که داوران چه اشتباهاتي داشتند. اما شما خبرنگاران هستيد و اين اشتباهات را فاش مي‌کنيد.

کي‌روش يادآور شد:‌ پس فوتبال بايد با دنياي مدرن خودش را تطابق بدهد در غير اين‌صورت همه با يأس به خانه برمي‌گردند.

سرمربي تيم ملي در مورد اينکه چه اندازه براي مهار مسي فکر کرده بود، گفت:‌ اگر راستش را بگويم، ما فقط يک‌بار تمرين اين کار را داشتيم اما کسي باورش نمي‌شود. 3 سال اين تيم را آماده کرديم. اردوها و سيستم‌هاي مختلفي داشتيم. وقتي هم صعود کرديم به جام جهاني ما تمرکز کرديم روي تمام بازي‌ها و به ويژه بازي با نيجريه و بعد هم بازي با آرژانيتن. شما نمي‌توانيد در بازي جادو کنيد. ما 3 سال بازي کرديم و روي بازيکنان کار کرديم اما اعتقاد دارم که اگر بازيکنان من يک مقدار تجربه بيشتري داشتند ما آن گل را در لحظه آخر دريافت نمي‌کرديم.

وي افزود: بازيکنان ما کثيف بازي نمي‌کنند، مثل آرژانتين. در دقايق آخر بازي با آرژانتين سعي‌مان را کرديم اما وقتي مقابل تيم با تجربه‌اي مثل آرژانتين 3 دقيقه آخر خيلي مهم است، بازيکنان با تجربه‌اي مثل مسي مي‌توانند جريان بازي را تغيير دهند. مسي سبک بازي‌اش ويژه و عالي بود. خيلي چيزها در آن بازي منصفانه نبود اما براي ما آن بازي گذشت و الان بايد به بوسني فکر کنيم. امروز صبح هم با بازيکنان حرف زديم و گفتم که بازي با بوسني، فينال جام جهاني ماست.

وي ادامه داد: از وقتي که تهران را ترک کرديم همه مي‌دانستيم که براي بردن جام جهاني نيامده‌ايم و هيچکس چنين توقعي از ما ندارد اما ما روياي‌مان را بالا برديم. سعي مي‌کنيم خودمان را به مرحله حذفي برسانيم. مقاله‌اي خواندم که حتي از ايران در گروه ما نام برده نشده بود. يک نفر هم يادم نيست که بگويد ايران هم وجود دارد. ما خواستيم ايران را بگذاريم در نقشه جام جهاني فيفا و اين اولين هدف ما بود و اين کار را کرديم. حالا هدف بعدي صعود است. اما آرزو مفت و مجاني است پس بگذاريد اين آرزو را بکنيم. فردا طوري بازي مي‌کنيم که انگار فينال جام جهاني است.

کي‌روش در مورد اينکه اگر ايران صعود کند اين چه معنايي براي فوتبال ايران خواهد داشت و اينکه آيا پرتغال هم مي‌تواند صعود کند، گفت: براي 80 ميليون ايراني اين يک افتخار بزرگي خواهد بود و همچنين براي بازيکنان ما. اميدوارم عملکرد ما چه ببريم و چه نبريم خوب باشد و بازيکنان ما بتوانند بهترين سعي‌شان را بکنند و نشان بدهند که چقدر تجربه کسب کردند و چقدر از لحاظ تکنيکي پيش رفته‌اند، چون 6 ماه ديگر براي جام ملت‌ها مي‌خواهند به استراليا بروند. پس اميدوارم اين ارثيه قهرماني جام ملت‌ها باشد چون بازيکنانم مستحق آن هستند. جام جهاني مي‌تواند تجربه‌هاي خوبي براي بازيکنان و مربيان تيم باشد.

وي در مورد پرتغال گفت: الان وضعيت کمي مبهم شد. مردم توقعاتي داشتند اما جام جهاني طور ديگري پيش مي‌رود، فکر مي‌کنم روي هم رفته بازي در آمريکاي جنوبي روي تيم‌هاي اروپايي تاثير گذاشته است، ايتاليا، انگليس و ... . فکر مي‌کنم پرتغال هم قرباني همين وضعيت بود، ضمن اينکه آنها خسته هم بودند. مشکل اما اميدي براي پرتغال هست، در فوتبال چيزهاي غيرقابل انتظار زياد رخ مي‌دهد اما عملکرد پرتغال مثل اسپانيا بود.

منبع:ورزش سه

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما