وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 19 شهريور 1402 ساعت 10:37   |   کد مطلب: 43257
رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تویسرکان گفت: شمارش معکوس برای ثبت جهانی کاروانسرای فرسفج آغاز شده، بنایی که با ثبت جهانی به دنیا معرفی و موجب جذب گردشگر خارجی خواهد شد.

به گزارش نافع، ۲۵ شهریور اجلاس یونسکو برای بررسی جهانی شدن پرونده ۵۶ کاروانسرای ایران در ریاض برگزار می‌شود، پرونده‌ای که دو کاروانسرای فرسفج تویسرکان و تاج‌آباد بهار نیز در آن گنجانده شده و با حضور ارزیاب یونسکو بررسی‌های لازم انجام شده و اگر هیچ یک از کاروانسراهای ذکر شده در پرونده مشکلی نداشته باشند، با ثبت پرونده، کاروانسراهای همدان نیز ثبت جهانی می‌شوند.

با بازدید ارزیابان از این دو کاروانسرا، قرار است امسال نظر قطعی یونسکو برای جهانی شدن کاروانسراها اعلام شود که هنوز ابلاغ نشده و ما بی‌صبرانه منتظریم تا قبل از ثبت جهانی پرونده هگمتانه و مرکز تاریخی همدان، این اتفاق ناب رخ دهد.

امسال شاهد بررسی پرونده ثبت جهانی "هگمتانه و مرکز تاریخی همدان" نیز بودیم که مورد بازدید ارزیاب یونسکو قرار گرفت اما مردم فرهنگ دوست کهن شهر همدان تا بررسی آن پرونده در سال آینده، تمایل دارند دو اثر کاروانسراها امسال در تیررس جهانی شدن قرار گیرد.

در همین راستا رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان تویسرکان در گفت‌وگو با  فارس اظهار کرد: کاروانسرای فرسفج جزو ۹۹۹ کاروانسرایی است که شاه عباس صفوی اقدام به ساخت آن‌ها کرده است.

اسحاق ترکاشوند ادامه داد: این کاروانسرا حدود ۴ هزار مترمربع مساحت دارد به طوری که کاروانسرای مستطیل شکلی است که از چهار طاق به صورت دایره‌ای تشکیل شده است.

وی عنوان کرد: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی پیشنهاد ثبت جهانی زنجیره‌ای کاروانسراهای ایرانی که شامل ۵۶ کاروانسراها از سراسر کشور است را در قالب یک پرونده به یونسکو اعلام کرد که کاروانسراهای فرسفج و تاج‌آباد از استان همدان نیز جزو این زنجیره هستند.

ترکاشوند ادامه داد: پرونده ثبت جهانی کاروانسرای فرسفج  آماده و ارائه شد و اگر این ثبت اتفاق بیفتد نخستین ثبت جهانی استان همدان نصیب تویسرکان و بهار خواهد شد. 

وی درباره شاخصه‌های انتخاب این بنا برای ثبت جهانی را سبک معماری، قدمت آن و همچنین کاربری آنها در گذشته دانست و گفت: کاروانسرای فرسفج در مسیر جاده ابریشم و همچنین جاده زیارتی کربلا قرار دارد. 

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تویسرکان تصریح کرد: ثبت جهانی این کاروانسرا نقش بسزایی در معرفی بنا و جذب گردشگر خارجی در شهرستان تویسرکان ایفا خواهد کرد.

پایان پیام/

دیدگاه شما