وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 14 مرداد 1394 ساعت 08:36   |   کد مطلب: 15617
کاهش صادرات در چهارماهه نخست امسال؛
4225 قلم کالایی که در صادرات گُم شد!
باید توجه داشت که صادرات قطعی با احتساب میعانات گازی طی چهارماهه نخست امسال نیز با کاهش ۱۵٫۲ درصد دلاری و با کاهش ۶٫۸۷ درصدی وزنی رو برو بوده است.

به گزارش نافع به نقل از دانا، بررسی تحلیلی تجارت خارجی ایران در چهارماهه نخست امسال نشان می‌دهد که میزان صادرات قطعی کالاهای غیر نفتی بدون احتساب میعانات گازی در این مدت به مقدار ۲۴،۹۹۴ هزار تن و به ارزش ۹،۸۲ میلیون یورو(معادل ۱۰،۸۰۴دلار) بوده است.

باید توجه داشت که بر اساس آمار ارائه شده

صادرات کشورمان نسبت به سال قبل در چهارماهه نخست از نظر وزن ۷٫۲۷ درصد کاهش و از نظر ارزش۳٫۷۹ درصد کاهش داشته است.

ذره بین اقتصادی

سهم محصولات پتروشیمی از کل صادرات غیر نفتی (بدون احتساب میعانات گازی)، ۴۳٫۵۴ درصد بوده است.

ذره بین اقتصادی

در این میان باید توجه داشت که صادرات قطعی با احتساب میعانات گازی طی چهارماهه نخست امسال نیز با کاهش ۱۵٫۲ درصد دلاری رو برو بوده است.در رابطه با میزان درصد وزن صادرات نیز، باید گفت که با کاهش ۶٫۸۷ درصدی روبرو بوده ایم.

باید یادآور شد که طبق مقررات کتاب صادرات و واردات بالغ بر ۶۹۰۰ قلم کالا برای صادرات و واردات توصیف و کدگذاری شده است که در رابطه با چهارماهه نخست امسال فقط ۲،۶۷۵ ردیف تعرفه، صادرات انجام شده است که نشان دهنده غفلت از ۴،۲۲۵موارد دیگر تعریف شده کالایی برای صادرات است.

* محصولات نفتی در جایگاه نخست صادرات کشورمان

ذره بین اقتصادی

همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود فرآوردهای نفتی در جایگاه نخست صادرات کشورمان قرار دارد که هیچ هماهنگی با سیاست های اقتصاد مقاومتی ندارد لذا باید از مسئولان ذیربط سوال کرد که چرا محصولات دیگر هنوز نتوانسته جای صادرات نفتی را بگیرد و هنوز به نفت و درآمدهای نفتی وابسته هستیم؟.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما