وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 24 مهر 1402 ساعت 12:58   |   کد مطلب: 43345
مسئول امور باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی نهاوند از افزایش سطح زیر کشت باغات پسته این شهرستان برای سال زراعی جدید خبر داد و گفت: امسال افزایش ۱۰ هکتار دیگر در دستور کار قرار دارد.

به گزارش نافع،منیژه کیانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نهاوند با بیان اینکه سطح باغات زیر کشت پسته نهاوند ۱۵۰ هکتار است که کار برداشت محصول هفته گذشته پایان یافت افزود: با توجه به کم‌آب‌بر بودن پسته و استقبال باغداران از آن، امسال افزایش ۱۰ هکتار دیگر باغ پسته در دستور کار قرار دارد.

وی اجرای این برنامه را در راستای طرح حمایت از توسعه باغات عنوان کرد و افزود: مدیریت جهاد کشاورزی در تامین نهال و نظارت در احداث باغات، مشارکت لازم را خواهد داشت.

مسئول امور باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی نهاوند گفت: در راستای حمایت از باغداران حداکثر تا ۷۰ درصد هزینه خرید نهال و به ازای هر اصله حداکثر تا مبلغ ۴۰ هزار تومان به بهره‌برداران پرداخت می‌شود.

وی نظارت این مدیریت در اجرای توسعه باغ‌ها را مهم خواند و افزود: به منظور اجرای مطلوب طرح، لازم است خرید نهال از سوی بهره‌برداران از نهالستان‌های دارای کد اقتصادی و دارای مجوز گواهی سلامت و مشخصات استاندارد صورت گیرد در غیر این صورت هزینه‌ای به آنان پرداخت نخواهد شد.

کیانی گفت: خوشبختانه کیفیت پسته‌های برداشتی در این شهرستان خیلی خوب بوده است به نحوی که سریع در بازار شهرستان و استان به فروش رسیده است.

قابل ذکر است در حال حاضر ۱۴ هزار هکتار باغ در نهاوند وجود دارد که در آن انواع میوه مانند گردو، سیب، آلبالو،  گیلاس، هلو، شلیل، به و انواع آلو‌ کشت می‌شود.

پایان پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما